‘How To Train Your Dragon 2’ wins Best Animated Feature at 42nd Annie Awards

02.01.15 3 years ago

The 42nd Annual Annie Awards were handed out on a busy Saturday night in the awards world and “How To Train Your Dragon 2” was the big winner.  

The DreamWorks Animation blockbuster (it's true) took home six Annies including Best Animated Feature and Directing (Dean DeBlois). While the entire Academy votes on the Best Animated Feature category, this endorsement from the animation community can't hurt in a very competitive year.

Other big winners included “The Simpsons,” Amazon's “Tumble Leaf” and Oscar frontrunner “Feast” for the Best Animated Short Subject honor. “The Boxtrolls'” Sir Ben Kingsley took home the award for Voice Acting in an Animated Feature Production and Phil Lord and Christoper Miller won for Writing in an Animated Feature for “The LEGO Movie.”

A complete list of this year's honorees is as follows:

Best Animated Feature
“How to Train Your Dragon 2,” DreamWorks Animation

Directing in an Animated Feature Production
Dean DeBlois, “How to Train Your Dragon 2”; DreamWorks Animation

Directing in an Animated TV/Broadcast Production
Aaron Springer, “Disney Mickey Mouse”; Disney Television Animation

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
“The Simpsons,” Gracie Films in association with 20th Century Fox Television

Best Animated Television/Broadcast Production For a Childrens Audience
“Gravity Falls,” Disney Television Animation

Best Animated TV/Broadcast Production For Preschool Children
“Tumble Leaf,” Amazon Studios

Writing in an Animated Feature Production
Phil Lord, Christopher Miller, “The LEGO Movie”; Warner Bros. Pictures

Writing in an Animated TV/Broadcast Production
Darrick Bachman, “Disney Mickey Mouse”; Disney Television Animation

Voice Acting in an Animated Feature Production
Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher, “The Boxtrolls”; Focus Features/Laika

Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production
Bill Farmer as the voice of Goofy and Grandma, “Disney Mickey Mouse”; Disney Television Animation

Best Animated Television/Broadcast Commercial
“Flight of the Stories,” Aardman Animations

Best Animated Special Production
“Cosmos: A Spacetime Odyssey,” Voyager Pictures LLC

Production Design in an Animated Feature Production
Paul Lasaine, Tom McClure, August Hall, “The Boxtrolls”; Focus Features/Laika

Production Design in an Animated TV/Broadcast Production
Narina Sokolova, “Mickey Shorts”; Disney

Character Animation in an Animated Feature Production
Fabio Lignini, “How to Train Your Dragon 2”; DreamWorks Animation

Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production
Justin Nichols, “Wander Over Yonder”; Disney Television Animation

Character Animation in a Video Game
Mike Mennillo, “Assassin's Creed Unity”; Ubisoft

Character Animation in a Live Action Production
Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic, “Dawn of the Planet of the Apes”; Weta Digital

Best Animated Short Subject
“Feast,” Walt Disney Animation Studios

Animated Effects in a Live Action Production
Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist, “Edge of Tomorrow”; Sony Pictures Imageworks

Animated Effects in an Animated Production
Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik, “Big Hero 6”; Walt Disney Animation Studios

Music in an Animated Feature Production
John Powell, Jónsi, “How to Train Your Dragon 2”; DreamWorks Animation

Music in an Animated TV/Broadcast Production
Christopher Willis, “Disney Mickey Mouse”; Disney Television Animation

Character Design in an Animated Feature Production
Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez, “The Book of Life”; Reel FX

Character Design in an Animated TV/Broadcast Production
Benjamin Balistreri, “Wander Over Yonder”; Disney Television Animation

Best Video Game
“Valiant Hearts: The Great War,” Ubisoft

Editorial in an Animated Feature Production
John K. Carr, “How to Train Your Dragon 2”; DreamWorks Animation

Editorial in an Animated TV/Broadcast Production
Illya Owens, “Disney Mickey Mouse”; Disney Television Animation

Storyboarding in an Animated Feature Production
Truong “Tron” Son Mai, “How to Train Your Dragon 2”; DreamWorks Animation

Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production
Joaquim Dos Santos, “Legend of Korra, Venom of the Red Lotus”; Nickelodeon Animation Studio

Best Student Film
Jason Rayner, “My Big Brother”; Savannah College of Art and Design

Winsor McCay Award
Didier Brunner
Lee Mendelson
Don Lusk

June Foray Award
Charles Solomon

UbIwerks Award
DreamWorks Animation”s Apollo Software

Special Achievement Award
The Walt Disney Family Museum

Around The Web